Rady rodičům

Kdy je vhodné začít navštěvovat zubního lékaře?

První návštěva u zubního lékaře stačí Vašemu miminku okolo jednoho roku věku. Základní informace obdrží nastávající maminky často už v průběhu těhotenství. První zoubky se prořezávají sice už v půl roce, u někoho i dříve, ale není třeba kvůli tomu panikařit. Zubní lékař s Vámi v první návštěvě probere zvyky Vašeho miminka, jeho návyky, ale i zlozvyky. Důraz klademe především na vhodnou stravu a neslazené nápoje, upozorníme na rizika plynoucí z dlouhodobého dumlání (dudlík) a doporučíme vhodný postup při čištění prvních zoubků, včetně používání vhodných pomůcek.
Pro rodiče jsme všechny rady sepsali do tzv. Desatera dětských zubů.

Opravdu za zubní kaz může cukr?

Ano. Bez cukru zubní kaz nevznikne, cukr je živnou půdou pro bakterie, které se nachází v povlaku na povrchu zubu. A pokud jim tento cukr budeme soustavně po určitou dobu dodávat, naruší se zubní sklovina a začne vznikat zubní kaz.
Proto je důležité, aby dítě odmala pilo neslazené nápoje a zuby měly během dne čas tzv. se samoočišťovat. Katastrofou jsou šťávy, ať už kupované, nebo domácí, které děti denně pijí. Argumenty maminek, že přislazují jenom trochu, a tak je vše v pořádku, jsou naprosto scestné. Zkuste si doma po celý rok každý den odlít to malé množství šťávy a uvidíte, jak velké množství vlastně dětem dáváte. Děti sladkou chuť při narození neznají, naučí si je na ni rodiče a je velmi těžké potom děti naučit pít pouze vodu, neslazený čaj apod.

Vrtají se dětské zuby?

Bylo by moc krásné, kdyby se všichni rodiče starali o zuby svých potomků tak, aby žádný z nich neměl zubní kaz a celý život se mohl radovat ze zdravých zubů. Realita je bohužel jiná. Rodiče nepovažují dočasné zuby za důležité, vždyť jim vyrostou ještě jedny nové. Stále ještě se setkávám s názory, že se dětem zuby kazí proto, že to mají v rodině. Dědičnost nemá žádný velký význam ani ve vzniku zubního kazu, ani při onemocnění parodontózou. Zubní kaz dítěti vypěstuje rodič tím, že mu nečistí správně, nebo dokonce vůbec zuby a ještě mu přilepší lízátkem a dalšími dobrotami.
V mojí praxi se čím dál častěji setkávám s dětmi, které jsou rodiči dotazovány, zda vůbec chtějí jít do ordinace, zda půjdou na prohlídku, nebo to alespoň zkusí. Pokud jako rodič víte, že Vaše dítě není schopné v klidu sedět na vyšetřovacím křesle a podstoupit obyčejnou zubní prohlídku, pak nemůžete čekat, že bude při opravě kazu 20 min nehnutě sedět a nechávat si s otevřenou pusou od lékaře svědomitě odvrtávat zkažené zuby. A to nemluvíme o opracování kořenových kanálků v situacích, kdy se dítěti objeví tzv. váček na dásni. Vždyť vás samotné stresuje představa zubaře, který vám musí vrtat zub, a od dítěte čekáte, že to zvládne bez křiku, slz a strachu? A ještě tu k tomu máme zubního lékaře, pro kterého je i sebemenší pohyb pacienta katastrofou.
Je určitě potřeba léčit dětské zuby včas, rádi bychom odstranili kaz co nejdříve a předešli dalším komplikacím, ale bohužel to v poslední době není možné právě pro nespolupráci jak dětí, tak rodičů. A abychom těmto nepříjemným situacím nemuseli vystavovat sebe ani vás, dbejte na správné návyky a správnou péči o zdraví dutiny ústní u vašich dětí.

Do kolika let mám dítěti čistit zuby?

Děti si opravdu nezvládnou vyčistit dobře svoje zuby a potřebují pomoc svých rodičů. Každé dítě je manuálně jinak zručné, ale kontrola ze strany rodičů by měla probíhat každodenně alespoň do 10ti let věku dítěte. Myšlena je kontrola taková, kdy rodič vezme zubní kartáček do ruky a vyčistí dítěti všechny zuby (stát v koupelně a dívat se, jak si dítě zuby čistí, opravdu nestačí).

Je pro dítě vhodný elektrický zubní kartáček?

Je dobré si uvědomit, že elektrický zubní kartáček byl původně vyvinutý jako pomůcka pro handicapované pacienty. Rodičům se nechce každý večer svým dětem zuby čistit, a tak hledají způsob, jak to obejít. I u používání elektrického zubního kartáčku ale dítě dohled a následné dočištění problematických míst ze strany rodiče potřebuje.
Abyste mohli dítěti správně vybrat elektrický zubní kartáček, mělo by nejdříve umět správně vyčistit zuby manuálně, tedy ručně. A zde se znovu vracíme k tomu, že to do určitého věku děti samy nezvládají. Zhruba v šesti letech začíná první fáze výměny chrupu, kdy se dočasné řezáky mění za stálé a současně s tím probíhá prořezávání stálých šestek. To jsou nejdůležitější zuby v celé čelisti a tím, že jsou hodně vzadu a čištění při jejich prořezávání není úplně příjemné, je děti rády opomínají. Následkem toho se pak zuby začnou kazit, protože na nich zůstává povlak. V dnešní době je stále hodně dětí, u kterých diagnostikujeme kaz už během prořezávání zubů, ještě než je dokončen vývoj celého zubu. Ošetření je pak velmi náročné, protože jde o stálý zub, ale u dětského malého pacienta, který nedokáže dobře spolupracovat.
Elektrické zubní kartáčky doporučujeme až v adolescentním věku, kdy už pacient sám ví, jak správně o zuby pečovat. Nenahradí Vám však péči o mezizubní prostory. Ideální je, pokud pacient navštěvuje už od útlého věku dentální hygienistku, která ho o správném používá instruuje.

Má dítě navštěvovat dentální hygienu?

Dentální hygiena je jedním ze základních pilířů v péči o zuby a dásně. Dentální hygienistka dítěti vysvětlí, jak správně kartáček uchopit a jak s ním pracovat, ať už jde o klasický manuální kartáček, nebo elektrický zubní kartáček. Proto je nutné na každou návštěvu u ní vzít s sebou svůj kartáček, který doma dítě používá, aby mohla lépe odhalit případné nedostatky.
Ideální věk, kdy s dentální hygienou začít, je zhruba okolo 12. roku. To už jsou skoro všechny dočasné zuby vyměněné za stálé a je nutné začít používat mezizubní kartáčky. Správnou velikost těchto kartáčků zjistíte právě na dentální hygieně. Čím dříve si dítě vytvoří návyk používání mezizubních kartáčků každý večer, tím lépe. Jsou samozřejmě děti, které na hygienu posíláme už v deseti letech, jiným to stačí naopak později. Pokud dítě o své zuby správně pečuje a začlení do péče pomůcky pro mezizubní čištění, jako jsou mezizubní kartáčky a zubní nit, pak je velká pravděpodobnost, že se po celý svůj život se zubním kazem vůbec nesetká.
Naprostou nezbytností je instruktáž od dentální hygienistky v situaci, kdy má dítě od ortodontisty nasazena fixní rovnátka. Péče o ortodontický aparát je mnohem náročnější, a pokud pacient čištění nezvládá, vrátí se mu to v podobě odvápněných bílých skvrn na zubní sklovině v místech, kde byly nalepeny ortodontické zámečky. Takový pacient bude mít sice zuby rovné, ale vizuálně budou nehezké a skvrnité. Nejideálnější je domluvit se na návštěvě k dentální hygienistce bezprostředně po nasazení fixního aparátu (rovnátek).

Potřebuje moje dítě rovnátka?

Vývoj zubů běží několik let, stejně tak je nutné si uvědomit, že i čelisti se vyvíjí stejně jako kosti v prvních 21 letech života. Není třeba panikařit, když dítěti vypadne první zub a ten nový mu roste nakřivo. Pokud dítě nepřichází o zuby dříve než je fyziologická výměna chrupu (např. právě kvůli destrukci zubním kazem), pak má stav vždy tendenci upravit se samovolně, bez jakékoliv zásahu.
Zubní lékař provádí u dětí mladších 18ti let prohlídky po půl roce, takže případné ortodontické vady, či anomálie včas odhalí. Běžnou praxí je také pravidelné zhotovování ortopantomografického snímku každé 2 roky od 6ti let věku dítěte právě proto, aby mohl lékař včas rozpoznat, zda jsou založeny všechny stálé zuby a jaké je jejich uložení. Nebojte se, ví velmi dobře, kdy vás na ortodoncii s vaším potomkem poslat.
Nejčastější vadou, která se řeší v dočasném chrupu, je frontálně otevřený skus, který vzniká následkem dlouhodobého používání dudlíku a kojenecké lahve. V případě smíšeného chrupu (v dutině jsou zuby jak dočasné, tak stálé) jde většinou o problémy, kdy jedna čelist roste rychleji než druhá a je nutná léčba snímacím aparátem. A nejčastěji odesíláme na rovnátka děti po prořezání všech stálých zubů, pokud nejsou správně začleněny v zubním oblouku a dochází např. ke stěsnání, nebo rotaci zubů. I léčbě pomocí rovnátek se dá často předejít. Stačí naučit dítě správným stravovacím návykům a pomáhat mu s péčí o zuby. Pokud jsou zuby zdravé, nedojde k jejich předčasné ztrátě a není tedy důvod, aby se stálý zub prořezal jinam, než byl jeho předchůdce. Právě u dětí, které přichází o zuby dříve kvůli mnohočetným kazům, je následná léčba fixními rovnátky častější.

Synovi / dceři roste nový zub a starý ještě nevypadl

Často nám do ordinace volají vyděšení rodiče, protože jejich potomkovi roste nový zub, ale ten dětský tam stále ještě je. Opět není třeba vyvolávat paniku. Příroda má vše chytře vymyšlené a u každého dítěte dojde ve správnou chvíli k vypadnutí zubu. Když je stálý zub připravený na prořezání, tlakem z kosti přitom rozpouští kořen předchozího dočasného zubu nad sebou, takže v momentě, kdy se na dásni objeví nový zub, jde u toho dětského už jenom o skořápku, která drží vazivem na dásni, v kosti už žádný kořen není, a tak není možné, aby blokoval posun nového zubu na správné místo a museli se rodiče obávat rovnátek, či jiných komplikací. Buďte trpěliví, váš potomek si s tím poradí sám. A pokud byste přeci jen byli klidnější, kdyby se překážející zub neprodleně odstranil, pak zajděte na zubní pohotovost, tam stav vyřeší během několika málo vteřin.

Úrazy u dětí

Od okamžiku, kdy se Vaše dítě postaví na nohy, mu samozřejmě hrozí různé pády, nárazy a karamboly. V batolecím věku nejde o nic vážného, většinou malé tržné ranky na rtu nebo dásni. Stačí ránu komprimovat stlačením pomocí vatového stáčeného tampónu několik málo minut a krvácení během chvilky ustane. Zubního lékaře vyhledávat nemusíte, ale vždy záleží na dalších okolnostech.
Komplikovanější jsou úrazy v dětském věku na stálých zubech. Často jde o nárazy a údery přímo na přední zuby při sportech (v zimě často na sáňkách, v létě uklouznutí u bazénu apod.). Pokud dojde pouze k odlomení menší části korunky zubu, většinou se dá doplnit fotokompozitní výplní. Ale takový zub už je na celý život ohrožen odlomením výplně při jakémkoliv nevhodné skusu, sebemenším nárazu atd. Při větší ztrátě zubních tkání může dojít i k poškození nervu, který je uvnitř zubu a léčba je pak náročnější. U dětí není ještě dokončen vývoj kosti, v určitém věku ani vývoj samotného zubu, takže i ošetření kořenového kanálku je složitější. Pokud došlo k odlomení větší části než je polovina klinické korunky, co nejdříve informujte svého zubního lékaře. Jako prvotní využijte i ošetření na zubní pohotovosti. Najdete-li úlomek zubu, uložte ho do fyziologického roztoku, ale spíše budete mít po ruce vlažné mléko. Nijak úlomek neoplachujte.
Ojediněle se může stát, že dojde k vyražení zubu, nebo k jeho vpáčení dovnitř dutiny ústní. V těchto případech vyhledejte neodkladně první pomoc. U vyraženého celého zubu i s kořenem ze zubního lůžka, lze zub natlačit zpátky, čelisti zakousnout a odjet na pohotovost. Záleží ale samozřejmě, kde se vyražený zub nacházel, pokud si nejste jisti tím, že by byl neporušen včetně vazivových tkání, zase raději umístěte do fyziologického roztoku, nebo vlažného mléka a co nejrychleji s pacientem transportujte.

DentEsthes s.r.o.

Soukromá zubní ordinace Vysočina

  • Adresa: Stonařov 70,  588 33 Stonařov
  • E.mail: info@dentesthes.cz
  • Mobil: 734 804 600

Ordinační hodiny

 Po 7:30 – 14:30
 Út 7:30 – 14:30
 St 7:30 – 14:30
 Čt 7:30 – 14:30
 
 
Po - Čt 7:30 – 8:00 vyhrazeno pro akutní registrované pacienty.
© Copyright 2023. Náš web používá technické cookies. Web vytvořen od JCweb.cz