Bělení zubů je profesionálně z ordinace řízené ošetření, kterému předchází perfektně zvládnutá hygiena dutiny ústní. Bělící systémy obsahují velice účinné bělící látky, které umožňují klientům bezpečným a rychlým způsobem získat bělejší zuby a projasněný úsměv. O kolik odstínů se zuby vybělí, nelze předvídat ani garantovat.
Příčiny změny barvy zubů
Změny barvy zubů mohou vyvolávat jak faktory vnitřní, které působí na zubní tkáně během tvorby tvrdých zubních tkání a zubní korunky, tak faktory měnící barvu zubů během jejich funkce, tzn. po prořezání zubů do ústní dutiny.
K těm prvním patří např. změny vyvolané užíváním velkých dávek antibiotik, a to především tetracyklinových, nadměrný přísun fluoru v potravě, úrazy a též záněty, zejména dočasných zubů ovlivňujících vývoj zubů stálých.
Metody bělení zubů
Metody bělení zubů můžeme rozdělit do dvou skupin podle způsobu působení bělících činidel na techniky tzv. vnitřního bělení a zevního bělení. Vnitřní techniku používáme např. při změně barvy zubu po ošetření kořenového kanálku. Techniku vnitřního bělení provádí zubní lékař přímo v ordinaci, nebo se bělící materiál vkládá do zubu a klient jej má po dobu 2 – 3 dní v ošetřovaném zubu – tzv. walking technika.
Zevní techniky dělíme na ordinační, domácí a kombinované.
Vyšetření a nutná spolupráce klienta
Před započetím bělení zubů je nutné, aby klient zvládl dokonale ústní hygienu a měl provedená všechna vyšetření dutiny ústní, úplnou konzervační sanaci (chrup bez zubního kazu) a zdravý parodont (dásně). Instruktáž o správné hygieně, její kontrolu, popřípadě provedení profesionální ústní hygieny v ordinaci provádí dentální hygienistka.
Kompletní konzervační sanace znamená pro klienta, že všechny zuby jsou ošetřené, případně připravené k další protetické sanaci. Bělící techniky se dají velmi dobře využít před protetickým ošetřením a umožní následné protetické ošetření provést ve velmi přirozených a světlých odstínech.
Je nutné zdůraznit, že původní „bíléʺ kompozitní výplně mohou po bělení barevně nevyhovovat a je nutná jejich výměna, nejdříve po 2 – 3 týdnech po bělení. Bělící činidla neovlivní ani nemění barvu umělých náhradních materiálů v ústech, tzn. nemění barvu ani keramiky ani kompozitních výplňových materiálů. Metylmetakrylátové pryskyřice používané pro dočasné náhrady se mohou zbarvit do oranžova. Nejlépe probíhá bělení u klientů s přirozeně žlutými, šedavými zuby a zabarvenými věkem, kouřením apod. Obtížné je bělení jednotlivých hnědavých, hnědooranžových a šedých skvrn.
Doba trvání ošetření
Doba potřebná pro bělení zubů se odvíjí od druhu použitého materiálu, způsobu a použité techniky ošetření a je zcela individuální. V zásadě můžeme říci, že pokud se klient rozhodne pro tzv. domácí bělení, toto probíhá 5 – 15 dnů pro ošetřovanou čelist. Diskolorace způsobená určitým druhem potravy nebo nápojů se odstraní za 10 – 12 dní, změny barvy po lécích a nemoci se mohou prodloužit i několikanásobně. Ordinační bělení probíhá 1 – 3 etapově, většinou klient stráví v ordinaci při ošetření asi 2 – 2,5 hodiny času.
Výskyt komplikací
Bělení zubů je dnes profesionálně z ordinace řízená technika, a tedy každý lékař/dentální hygienistka zodpovídá za ošetření, které není pro zdravého člověka zátěží a probíhá bez komplikací.
Přechodnou komplikací může být zvýšená citlivost zubů, především při jejich čištění. Je to přechodné stadium a klientovi doporučujeme, aby 1 – 2 procedury domácího bělení vynechal. Citlivost postupně vymizí a dále se již nemusí objevit.
V případě citlivosti a dráždění dásní je nutná kontrola nosičů vyrobených pro domácí bělení, případně lokální ošetření dásní a kontrola aplikace činidla lékařem/dentální hygienistkou.
Poučení klienta
Pro úspěšné provedení bělení zubů je nutné dbát následujících pokynů:
- dodržujte dokonalou ústní hygienu
- dbejte na časový harmonogram procedur ať již v ordinaci nebo při domácí technice
- v případě domácí techniky je nutné aplikovat první dávku v ordinaci a seznámit klienta s postupem v domácí péči - bělící materiál uchovávejte v ledničce
- během bělení nejezte citrusové plody a nepijte džusy – mohla by se zvýšit citlivost zubů a zvýšená kyselost slin by mohla zpomalit proces bělení
- po skončení procedury čistěte zuby měkkým kartáčkem se šetřící zubní pastou s vysokým obsahem fluoridu
- jednu hodinu po proceduře nejezte, nekuřte a nepijte barevné nápoje
- po celou bělící kúru se vyhýbejte vysoce barevným potravinám – červené víno, černá káva, čaj, kola, kečup, kari koření, sojová omáčka, borůvky…- barevné tekutiny doporučujeme pít přes brčko, nekuřte!, totéž platí 24 hodin po ordinačním bělení
- při sebemenších obtížích kontaktujte Vašeho zubního lékaře/dentální hygienistku
- bělení zubů neprovádíme dětem do 18 let věku, těhotným nebo kojícím ženám, pacientům s cukrovkou, se srdečními chorobami a pacientům, kteří mají citlivé zuby
Bělící činidla
K bělení zubů se dnes používají materiály na bázi peroxidu nebo karbamid peroxidu (peroxid vodíku + močovina), což je ústní dezinfekční činidlo uznávané mezinárodní zdravotnickou organizací (WHO). Koncentraci činidla a množství dávek indikuje vždy zubní lékař/dentální hygienistka.
Délka trvání získané barvy zubů
Velice úzce souvisí s životním stylem klienta. Běžná doba trvání je 1 – 3 roky. Trvání získané barvy silně ovlivňují dietní návyky, kouření, věk a nejvíce ústní hygiena. Profesionálně prováděná ústní hygiena v ordinaci ve spolupráci s dentální hygienistkou podpoří dlouhodobě získaný výsledek.
Cena bělení
V našem zdravotnickém zařízení je cena ordinačního bělení 8800 Kč, cena domácího bělení včetně zhotovení a předání nosičů a sady bělicích tub 5500 Kč.
Návod na domácí bělení je ZDE