Dentální hygiena

Dentální hygiena představuje moderní obor stomatologie. Není jen zkrášlovací procedurou, ale i léčebným zákrokem. Tímto procesem se odstraňují příčiny zánětu dásní (gingivitidy) a parodontitidy. Dentální hygienistka provádí profesionální čištění zubů a ústní dutiny a doporučí vhodné prostředky pro ústní hygienu.

Při první návštěvě dentální hygienistka zhodnotí úroveň ústní hygieny, vysvětlí pacientovi podstatu vzniku problémů a také důsledky, které mohou při nevhodné péči o dutinu ústní nastat. Následně odstraní veškerý supragingivální zubní kámen.

Dalším krokem může být pískování (air flow), při kterém se pomocí velmi jemného písku odstraňují zbytky kamene a především pak pigmentace na zubech. V případě pokročilé parodontitidy se stav musí předem konzultovat s ošetřujícím zubním lékařem, který stanovil léčebný proces. Součástí dentální hygieny je pak i odstranění subgingiválního kamene, což je základní součást léčby parodontitidy.

Neméně důležité jsou pak kontrolní návštěvy v individuálně stanoveném čase, kdy se dentální hygienistka přesvědčí, zda klient zvládne chrup správně vyčistit sám, nebo zda je nutná reinstruktáž péče o zuby a dásně.

Hygienistka vám také poradí, jaký zubní kartáček používat a doporučí vám, které z mezizubních kartáčků jsou pro vás vhodné. Často klient odchází s několika velikostmi mezizubních kartáčků, málokomu stačí pouze jediná velikost na všechny mezizubní prostory.

Jak často dentální hygienu navštěvovat?
Ve většině případů stačí pravidelné kontroly po půl roce, tedy 2x ročně. Ve vážnějších případech jsou pravidelné recally častější, asi 3-4x za rok. Naopak, když pacient péči o dutinu ústní zvládá výborně, postačí mu kontrola i jednou za rok. Vždy je ale nutné řídit se doporučením ze strany dentální hygienistky.

Spolupráce dentální hygienistky a zubního lékaře
Dentální hygiena je nezbytnou součástí celkové zubní péče. Většina obtíží postihujících zuby a okolní tkáně je důsledkem zubního povlaku, který na zubech ulpívá. Pravidelnou dentální hygienou je možné předejít většině zubních onemocnění, jejichž pozdější léčba je podstatně nákladnější a komplikovanější. Čisté zuby se nekazí a prevence stojí za to.

Je vhodné, když dentální hygiena předchází preventivní prohlídce u zubního lékaře. Spolupráce zubních lékařů a dentálních hygienistek probíhá ve vzájemném souladu tak, aby vedla k dosažení společného cíle, kterým je obnovení nebo zachování orálního zdraví pacienta. Většina zubních ordinací už běžně ve svých službách dentální hygienu nabízí.

Pokud pacient zodpovědně dodržuje doporučení dentální hygienistky a dochází k ní na pravidelné kontroly, pak je pro něj provedení preventivní prohlídka ze strany zubního lékaře jakousi formalitou a stačí ji absolvovat jednou za rok.

Neméně důležitá je také spolupráce dentální hygienistky s dalšími specializovanými obory, jako je např. ortodoncie či implantologie. Zejména u pacientů s fixními aparáty (rovnátky) jsou nároky na ústní hygienu vysoké. Stejně tak před chirurgickým zákrokem, jakým je zavedení implantátu, musí být péče o dutinu ústní stoprocentní, jinak mohou komplikace vyústit až v odhojení implantované části.

Kontakt
Bc. Markéta Sokolová
Telefon 608 207 967

Naše zdravotnické zařízení nabízí dentální hygienu v prostorách ordinace vždy v pondělí a úterý po předcházející domluvě přímo s dentální hygienistkou.

DentEsthes s.r.o.

Soukromá zubní ordinace Vysočina

  • Adresa: Stonařov 70,  588 33 Stonařov
  • E.mail: info@dentesthes.cz
  • Mobil: 734 804 600

Ordinační hodiny

 Po 7:30 – 14:30
 Út 7:30 – 14:30
 St 7:30 – 14:30
 Čt 7:30 – 14:30
 
 
Po - Čt 7:30 – 8:00 vyhrazeno pro akutní registrované pacienty.
© Copyright 2023. Náš web používá technické cookies. Web vytvořen od JCweb.cz